Вучиќ изрази сочувство до семејствата на загинатите во Виена: Србија цврсто стои покрај вашата земја во овие тешки времиња

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изрази сочувство до семејствата на жртвите од нападот во Виена и до сите граѓани на Австрија и рече дека Србија стои покрај Австрија во овие тешки времиња.

„Длабоко сум потресен од ужасниот терористички напад во Виена“, изјави претседателот Вучиќ на „Твитер“ и додаде:

„Најдлабоко сочувство до семејствата на невините жртви и до граѓаните на Австрија. Бидете уверени, драги пријатели, Александар Ван дер Белен и Себастијан Курц, дека Србија цврсто стои покрај вашата земја во овие тешки времиња“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Крвав напад врз автобус во Сирија, изгореа најмалку 28 луѓе

Жарко Настоски

Во Русија спречен терористички напад, уапсен тинејџер

Катерина Павлова-Николовска

Нова, втора ковид болница отвори Србија во Крушевац

Предраг Петровиќ

Вучиќ: Македонија го смени името, им ветуваа кули и градови, а на крајот не ги отворија преговорите

Катерина Павлова-Николовска

Хоти: Вучиќ не добил дозвола да го посети северот на Косово поради „чувствителната ситуација“ во земјата

Жарко Настоски

Косово нема да дозволи посета на Вучиќ