Вучиќ: Изборите во Србија ќе се одржат на 19 или 26 април

Од:

Парламентарните и локалните избори во Србија ќе се одржат на 19 или на 26 април, изјави претседателот Александар Вучиќ.

Вучиќ, на крајот од гостувањето во утринската програма на ТВ Прва, кажа дека изборите ќе бидат на крајот на април, прецизирајќи дека ќе бидат на 19 или на 26 април.

Со ова, како што јави дописникот на МИА од Белград, Вучиќ дефинитивно ја отфрли идејата, за која се залагаше еден дел опозицијата и меѓународната заедница, изборите да бидат во првата недела од мај, односно на 3 мај, што е краен законски рок, поради потребата за спроведување на измените на изборните закони договорени во дијалогот што го имаше власта со дел од опозицијата со посредство на Европскиот парламент.

Поголемиот дел од опозицијата, коалицијата на Сојузот за Србија, како и партиите на поранешниот претседател на Србија, Борис Тадиќ – Социјалдемократската партија (СДП) и Нова странка (НС) на поранешниот премиер Зоран Живковиќ најавија бојкот на изборите.

Во Србија во тек е и дебатата за намалување на изборниот цензус од пет на три проценти, што е иницијатива на српскиот претседател.

Би можело да ве интересира

Две лица во Србија ставени во карантин поради сомнение за заразеност од коронавирус

А1он

Вучиќ се сретна со директорот на СЗО за Европа

Ана Ололовска

Дачиќ: Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Ана Ололовска

Лончар: Болниците и касарните во Србија подготвени доколку се појави коронавирусот

Ана Ололовска

Брнабиќ: Приоритет е иницијативата мини Шенген и инфраструктурното поврзување на регионот

А1он

СзС: Вучиќ го потврди неуспехот на својата политика кон Косово

Ана Ололовска