Вучиќ: И реков на ЕУ да ја заузда Приштина, и ако не може, ние ќе го сториме тоа

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска, за време на разговорите со Срби од Косово, во Рашка, дека му рекол на специјалниот претставник на Европската унија за преговорите меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, да ја „зауздаат Приштина и ако тие не се во можност – ние ќе ги зауздаме“, јави Бета.

„Ми рекоа – работиме на тоа “, наведе Вучиќ, истакнувајќи дека Приштина за денешната полициска акција на северот на Косово има поддршка од најмалку една западна земја, а не е членка на Европската унија.

Тој им порача на Србите дека „Белград ќе биде со нив“ и да бидат рационални во своите одлуки.

Би можело да ве интересира

Вучиќ со Џони Деп, кој ќе биде одликуван со орден за заслуги

Предраг Петровиќ

Вучиќ и Орбан го означија почетокот на работите на модернизација на пругата Суботица-Сегедин

А1он

Борел ги повика Вучиќ и Курти во Брисел на нова рунда преговори

Брнабиќ: Паралелната структура во Министерството за внатрешни сакаше да го урне Вучиќ

Вучиќ во пресрет на Самитот на Неврзаните: Време е за обнова на идејата за политичка независност

Милановиќ: Брнабиќ е портпаролка на Вучиќ, не ги слушам изјавите на овие „херои од времето на злото“

А1он