Вучиќ и Мицотакис во Софија разговараа за енергетската криза и европскиот пат на Србија

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во Софија се сретна со премиерот на Грција, Киријакос Мицотакис, со кого разговарал за проектите и плановите за надминување на енергетската криза, како и за европскиот пат на Србија и актуелните ситуација во регионот, јави дописникот на МИА од Белград.

dobivaj vesti na viber

-Соговорниците се согласија дека Европа минува низ една од најтешките енергетски кризи во историјата и дека заедничките проекти, како што е изградбата на гасната интерконекција меѓу Бугарија и Грција, претставуваат безбеден начин за стабилно снабдување со овој енергент, соопштија од прес службата на Вучиќ

Во неа се додава дека Вучиќ посочил дека за „Србија, која продолжува да бележи силен индустриски и економски раст и постојан прилив на странски инвестиции и покрај светската криза, од клучно значење е да е обезбеди енергетска безбедност за граѓаните и економијата. Во овој контекст, заедничката борба за енергенси преставува императив не само за земјите од регионот, туку и за сите европски земји кои се без исклучок погодени од негативните ефекти од кризата“.

Вучиќ му се заблагодарил на Мицотакис за поддршката на Грција во испораката на гас за Србија во пакет со земјите од Европската унија, што ќе донесе дополнителна стабилност во наредниот период, но и за тоа што ја разбира позицијата на Србија.

-Говорејќи за европскиот пат на Србија, Вучиќ истакна дека истиот останува еден од клучните надворешнополитички приоритети на Србија, додавајќи дека во сегашната геополитичка ситуација Србија останува подеднакво посветена на зачувување на територијалниот интегритет и почитување на меѓународното право. Вучиќ уште еднаш му се заблагодари на Мицотакис за поддршката на Грција за суверенитетот на Србија и додаде дека ваквата доследна позиција е од големо значење за Белград, се наведува во соопштението.

Фото: Кабинет на грчкиот премиер

Би можело да ве интересира

Радев до Руте: Оставањето на Бугарија надвор од Шенген зоната не е во интерес на Европската унија

Ана Ололовска

Бугарскиот технички премиер Гулаб Донев ја прими косовската претседателка Вјоса Османи

Ана Ололовска

Учениците насилници од Трстеник избркани

Катерина Павлова-Николовска

Поради насилство во училиштата просветарите во Србија ја прекинуваат наставата

А1он

Двајца бугарски министри во посета на Хаг поради Шенген

А1он

Во Србија од 1 јануари поскапува струјата за осум и гасот за 11 отсто

А1он