Вучиќ и Меркел телефонски разговараа за билатералните односи и ситуацијата во регионот

Од:

Српскиот претседател Александар Вучиќ денес во телефонски разговор со германаската канцеларка Ангела Меркел се заблагодарил за континуираната поддршка на Германија за евроинтеграциите на Србија, особено со оглед на германското претседателство со ЕУ во втората половина на следната година, се наведува во соопштението од Кабинетот на српскиот претседтел.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, Вучиќ изразил потреба од јасен план за проширувањето на ЕУ и временска рамка за членството, бидејќи процесот на евроинтеграциите на Западен Балкан се важни за мирот и стабилноста во регионот. Тој истакнал дека Србија, со иста цел – за регионална стабилност, ќе продолжи да промовира политика на мир и соработката.

-Претседателот Вучиќ и ги пренесе на германската канцеларка импресиите од неодамнешната средба во Париз и можностите за продолжување на дијалогот меѓу Белград – Приштина и во врска со тоа, истакна дека би било важно за Германија и Европа да останат при ставот дека е неопходно приштинските власти да ги укинат таксите на стоки од Србија со цел да се продолжи дијалогот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Мигранти ja пљачкаат „Зара“ среде Белград, никој не им помага на чуварите

Жарко Настоски

Вакцинираните граѓани на Србија од 1 мај ќе можат да влезат во Грција без ограничувања

Жарко Настоски

Германија пред одлука за целосен прекин на воздушниот сообраќај поради пандемијата

Жарко Настоски

Сусам од Индија вратен од српската граница

Ана Ололовска

ВИДЕО: Хаос во Франкфурт, маж со нож ранил неколку лица

Ана Ололовска

Д-р Глигиќ тврди: Новиот вид на коронавирусот е присутен во Србија веќе некое време

Ана Ололовска