Вучиќ и Меркел телефонски разговараа за билатералните односи и ситуацијата во регионот

Од:

Српскиот претседател Александар Вучиќ денес во телефонски разговор со германаската канцеларка Ангела Меркел се заблагодарил за континуираната поддршка на Германија за евроинтеграциите на Србија, особено со оглед на германското претседателство со ЕУ во втората половина на следната година, се наведува во соопштението од Кабинетот на српскиот претседтел.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, Вучиќ изразил потреба од јасен план за проширувањето на ЕУ и временска рамка за членството, бидејќи процесот на евроинтеграциите на Западен Балкан се важни за мирот и стабилноста во регионот. Тој истакнал дека Србија, со иста цел – за регионална стабилност, ќе продолжи да промовира политика на мир и соработката.

-Претседателот Вучиќ и ги пренесе на германската канцеларка импресиите од неодамнешната средба во Париз и можностите за продолжување на дијалогот меѓу Белград – Приштина и во врска со тоа, истакна дека би било важно за Германија и Европа да останат при ставот дека е неопходно приштинските власти да ги укинат таксите на стоки од Србија со цел да се продолжи дијалогот.

Би можело да ве интересира

Вучиќ и Додик за Дејтонскиот договор: Нема ништо без согласност на Србите

Ана Ололовска

Чадеж: Поддршката на САД за „малиот шенген“ е голема

Ана Ололовска

Вучиќ: Изборите во Србија ќе се одржат на 19 или 26 април

Ана Ололовска

Германија има рекордни 83,2 милиони граѓани

Ана Ололовска

Вучиќ: Да, постои паника со загадувањето, но и кампањата што се води е гротескна

Ана Ололовска

Полска и Германија најголеми корисници на климатскиот фонд на ЕУ

Ана Ололовска