Вучиќ и Курти ќе се сретнат во Брисел на18 август

Од:

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти ја прифатија поканата на високиот претставник Жосеп Борел да одат во Брисел на 18. август.

dobivaj vesti na viber

Потоа со нив ќе разговара и специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак, потврди денеска за Танјуг портпаролот на ЕУ Петер Стано.

Повеќе детали за агендата на разговорите ќе бидат соопштени во пресрет на средбата, рече Стано.

Би можело да ве интересира

Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за безбедност

Курти: Зад Србија стои Путин, нова војна на Косово не е исклучена

Катерина Павлова-Николовска

Курти бара од министрите да набројат по пет работи кои успешно ги завршиле минатите 18 месеци

(ВИДЕО) Вучиќ: Западот сака да му го одземе на Путин Косово како аргумент, затоа се брза

Европрајд е официјално отворен, силни полициски сили го обезбедуваат собирот

А1он

Вучиќ од Обединетите Арапски Емирати доби една милијарда долари со само три отсто камата