Вучиќ-Хил: Конкретен разговор за безбедносната ситуација на Косово

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска се сретна со американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, со кого имаше „отворен и конкретен разговор за безбедносната состојба на Косово и Метохија“, како и за можностите и предлозите на ЕУ за продолжување на дијалогот за нормализација на односите со Приштина, јави дописникот на МИА од Белград.

-Ја укажав важноста на ангажманот на САД во спречувањето на понатамошни ескалации предизвикани од речиси секојдневните еднострани и незаконски потези на привремените институции во Приштина и ја повторив неопходноста од формирање на Заедницата на српски општини, напиша Вучиќ на Инстаграм профилот „будучностсрбијеав“.

Србија останува посветена на одржување на мирот и стабилноста, но исто така е и јасна во одбраната на својот народ и националните интереси, пишува во соопштението на српскиот претседател.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Хил: Србија веќе плаќа превисока цена за невоведувањето санкции кон Русија

А1он

Вучиќ: Планот за Косово е прифатен од сите членки на ЕУ, ако не соработуваме, евроинтеграциите ќе бидат прекинати и ќе ги повлечат инвестициите

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Вучиќ: Ќе ја зачуваме и одбраниме Србија

Вучиќ: Пред Србија тешка година, една од најтешките во поновата историја

Катерина Павлова-Николовска

Вучиќ: Никого нема да пуштат во ЕУ пред Србија

Вучиќ: Волкот не ги губи соништата поради мислењето на овцата