Вучиќ-Гренел: Србија и Косово ќе преговараат за железничка линија

Од:

Работни групи од двете држави в понеделник ќе заминат во Берлин за да разговараат со специјалниот пратеник Ричард Гренел за воспоставување на железничка линија меѓу Белград и Приштина. Веста беше соопштена денеска по средбата на домаќинот, претседателот на Србија Александар Вучиќ со Гренел.

„Истото барање го пренесувам и овде, а тоа е она што е поврзано со кампањата за повлекување на признавањата, која мора да престане“, рече Гренел.

Вучиќ на ова одговори дека за него тоа не било исто оти косовските такси од сто отсто за српските производи биле воведени без причина. Гренел од Приштина побара да ги укинат таксите.

Би можело да ве интересира

Лидерите на косовската владина коалиција на средба за таксата на увозот од Србија

А1он

Тачи: Тврдоглавоста на Курти го носи Косово во изолација и ги расипува односите со САД

Ана Ололовска

Вучиќ: Најавата на Курти е нов трик и обид за измама

Ана Ололовска

Косовската Влада издвои 400 илјади евра за борба против коронавирусот

Ана Ололовска

Во Србија нема заразени со коронавирус, ќе се набават пет милиони хируршки маски

Ана Ололовска

ЕУ ја поздрави одлуката на Курти да ги укине царините за Србија и БиХ

Ана Ололовска