Вучиќ: Ѓукановиќ сака Црна Гора без Срби

Од:

Последните случувања на реалција Србија-Црна Гора особено по устоличувањето на Јоаникиј на Цетиње и немирите кои ги предизвика тој настан повлекоа серија изјави на политичарите од двете земји. Денеска на оваа тема зборуваше српскиот претседател Александар Вучиќ.

Тој го обвини претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ дека посакува земја во која нмеа да има Срби.

„ Се што правеќе Ѓукановиќ е во насока во Црна Гроа да нема Срби. Тоа е подсветст, затоа што тој посакува држава без Србите. Јас посакува Црна Гора во која ќе живеат сите. Не може да посакувате Србите да исчезнат, да измислувате православна црква во Црна Гора само за да нема српска црква. Мислат дека треба да се палаша и дека нема да одговорам со вистината и со фактите“ – вели Вучиќ.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Брнабиќ откри дека бил планиран атентат врз Вучиќ

Лавров: Русија поддржува решавање на косовското прашање согласно Резолуцијата 1244

Катерина Павлова-Николовска

Вучиќ во пресрет на Самитот на Неврзаните: Време е за обнова на идејата за политичка независност

Вучиќ: Немам илузии во врска со брзото влегување на Србија во ЕУ

Катерина Павлова-Николовска

Вучиќ разговараше со Столтенберг за ситуацијата во северниот дел на Косово

Вучиќ му го предаде на Додик нацрт-законот за заштита на српскиот јазик и кирилицата

Ана Ололовска