Вучиќ: ЕУ да остане на ставот Приштина да ги исполни договорените обврски

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги повика европските институции и земјите-членки на ЕУ да останат на „цврстиот став дека Приштина конечно треба да почне да ги исполнува своите обврски“, што првенствено се однесува на формирањето на Заедницата на српски општини во Косово, пренесе Бета.

Во објава на Инстаграм тој додаде дека со тоа и во пракса ќе покажат „наводна посветеност за продолжување на дијалогот и решавање на сите отворени прашања“.

Во разговорот во Париз со шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел и специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, било оценето дека е неопходно да се намалат тензиите.

„Се договоривме дека е потребно да се смират сите тензии, да се смират тензиите и рационално да се решаваат проблемите, на што Србија секогаш инсистира“, напиша Вучиќ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Србија не влегува во НАТО

Вучиќ: Не смееме да ги потцениме заканите од Западот

Вучиќ: Можеби ќе треба да воведеме санкции кон Русија

Ана Ололовска

Вучиќ: Најтешкиот дел од европскиот план предвидува да не се противиме на членство на Косово во меѓународните организации

Вучиќ за судењето на групата на Беливук: Знаевме дека снајперистот е за мене, Лалиќ не смее да лаже

Вучиќ за Косово: Би било добро да постигнеме најголемо можно единство, но не верувам

А1он