Вучиќ: „Ако ЕУ нè сака, во ред, ако не, фала им!“

Од:

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија направила се што било побарано од Европската Унија, но дека зелено светло од Западен Балкан нема и нема да има.

dobivaj vesti na viber

Тој за телевизија „Пинк“, на барањето да го прокоментира фактот што нема отворање нови поглавја со Србија, како ни почеток на преговори со други балкански држави, изјави дека премиерката Ана Брнабиќ била загрижена бидејќи во министерствата во последните месеци деноноќно се работело на секое поглавје.

„Мојата порака е да продолжиме да работиме, тоа го правиме поради себе. Ние сме на европски пат. Сакаат, сакаат, не сакаат, фала им. Ќе се видиме на крајот на годината кога ќе ја видиме нашата стапка на раст и стапката на раст на останатите“, изјави Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Мрачни прогнози на Вучиќ: Следната зима ќе биде уште потешка, 48 земји ќе бидат на работ од глад

А1он

Во координиран одговор, членките на ЕУ ги повикуваат на разговор руските амбасадори

Ана Ололовска

Донфрид во телефонски разговор со Вучиќ остро замерила на потпишаниот договор меѓу Србија и Русија

(ВИДЕО) Девојка се обраќа на полицајци пред „Информер“: Уапсете ме, знам дека после ова нема да се вработам во оваа земја

А1он

Вучиќ: Не се борам за Путин или Бајден, не ми е гајле за странските лидери

А1он

Борел: Неприфатливо е нарушувањето на европската енергетска инфраструктура

А1он