ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Ужасни маки на кучиња во српски стационар, си ги јадат сопствените малечки

Од:

Српската јавност е згрозена од денеска објавените снимки од стационар за кучиња кај Крагуевац, на кои се гледа како стотици животни умираат во најстрашни маки, во измет и болести, јадејќи си ги сопствени малечки.

dobivaj vesti na viber

Видеото е снимено во стационарот „Вучјак шелтер“ во селото Чумиќ во близина на Крагуевац. Според активистите од движењето Левијатан, кои го објавија видеото, преку илјада кучиња со најтешки болести на ова место, наречено „Шалтер на смртта“, „гинат во канибализам, сопствениот измет, болести, хранејќи се со сопствениот пород“.

„Ова е најкрвавата, најсуровата и најтажната приказна која сме имале можност да ја видиме“, напишаа тие на Фејсбук, објавувајќи ја вознемирувачката снимка.

Левијатан тврди дека кучињата се нечипувани и нестерилизирани, а искористени за „скапа претстава за странските донатори, жртви на безмалку пирамидален, криминален систем“. Од движењето велат дека ги известиле надлежните органи за страотните услови во „стационарот на смртта“ и дека ја очекуваат реакцијата на властите.

Би можело да ве интересира

Брнабиќ-Абазовиќ: Ресетирање на односите меѓу Србија и Црна Гора и Отворен Балкан

Ана Ололовска

Абазовиќ утре во посетa на Белград – се очекува затоплување на односите меѓу Црна Гора и Србија

А1он

Патријархот Порфириј ги повика Србите на „мир со браќата Албанци“ во Косово

А1он

Вучиќ и американскиот амбасадор Хил за Отворен Балкан и осудата на руската агресија врз Украина

А1он

ВИДЕО: Силно невреме го зафати Белград, Земун под вода

Српските медиуми со критики по самитот ЕУ-Западен Балкан

Ана Ололовска