ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Ужасни маки на кучиња во српски стационар, си ги јадат сопствените малечки

Од:

Српската јавност е згрозена од денеска објавените снимки од стационар за кучиња кај Крагуевац, на кои се гледа како стотици животни умираат во најстрашни маки, во измет и болести, јадејќи си ги сопствени малечки.

Видеото е снимено во стационарот „Вучјак шелтер“ во селото Чумиќ во близина на Крагуевац. Според активистите од движењето Левијатан, кои го објавија видеото, преку илјада кучиња со најтешки болести на ова место, наречено „Шалтер на смртта“, „гинат во канибализам, сопствениот измет, болести, хранејќи се со сопствениот пород“.

„Ова е најкрвавата, најсуровата и најтажната приказна која сме имале можност да ја видиме“, напишаа тие на Фејсбук, објавувајќи ја вознемирувачката снимка.

Левијатан тврди дека кучињата се нечипувани и нестерилизирани, а искористени за „скапа претстава за странските донатори, жртви на безмалку пирамидален, криминален систем“. Од движењето велат дека ги известиле надлежните органи за страотните услови во „стационарот на смртта“ и дека ја очекуваат реакцијата на властите.

Би можело да ве интересира

Се влошува состојбата во Србија – над 300 нови случаи на Ковид-19

Жарко Настоски

Српскиот претседател денеска и утре во Скопје во рамки на Економскиот форум за регионална соработка

Ана Ололовска

ВИДЕО: Српскиот министер за транспорт имаше напад на слепо црево, итно е опериран во Ужице

Жарко Настоски

Вучиќ: Србија не може да ја остави Република Српска без поддршка

Ана Ололовска

Српските власти најавија нова еднократна државна помош од 50 евра, пензионерите ќе добијат по 100

Жарко Настоски

Лончар: Во Србија вакцинирани 48 отсто, најголем број заразени се вратените од одмор

Ана Ололовска