Возачот на српскиот автобус кој се преврте во Бугарија останува во притвор

Од:

Окружното обвинителство во Стара Загора побара од судот Дарко Карасичевиќ да остане трајно во притвор, јави дописникот на МИА од Софија.

dobivaj vesti na viber

Српскиот 40-годишниот возач на автобусот е обвинет дека ги прекршил сообраќајните правила и од невнимание нанел умерена телесна повреда на 12 деца и двајца возрасни. Веднаш по несреќата, на обвинетиот возач по наредба на надзорниот обвинител му е одредена мерка притвор до 72 часа.

Окружниот суд во Стара Загора денеска треба да закаже судска седница за разгледување на случајот.

Истрагата за сообраќајната несреќа што се случи на 14 август сè уште е во тек.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД издвоија 40 милиони долари за вооружување на Бугарија

А1он

Радев кон Ердоган: Турција е наш многу важен партнер и сојузник

Ана Ололовска

Вучиќ од Прага: Дали вие ја казнувате Русија или Србија?

Ана Ололовска

Радев: Бугарија има потреба од привремено решение до пристигнувањето на американските авиони „Ф-16 Блок 70“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пленковиќ и одговори на Србија: Сега станав главен усташ

А1он

Борисов поднесе оставка: Се откажува од пратеничката фотелја

А1он