Возачите на градските автобуси во Љубљана дневно разнесуваат 515 бесплатни оброци

Од:

По затворањето на училиштата и градинките во Словенија, голем број деца, пред се од социјално ранливи семејства, останаа без ниту еден топол оброк во текот на денот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

За решавање на овој проблем и за помош на овие деца се пријавија и голем број доброволци, меѓу кои и 200 возачи на градските автобуси во Љубљана. Дневно овие луѓе разнесуваат и до 515 бесплатни топли оброци.

Бесплатен топол оброк добиваат е старите лица кои се сами во своите домови и нема кој да се грижи за нив.

За бесплатно доброволно чување на деца се правија 132 воспитувачи и учители, кои што ги чуваат дома децата кои немаат кој друг да внимавам на нив.

Министерството за образование на Словенија се погрижи и дечињата од социјално ранливите семејства до добијат компјутери и пристап до интернет со цел да можат во услови на епидемија да продолжат со образовниот процес.

Би можело да ве интересира

Бројот на заразени од Ковид-19 во светот расте пребрзо, дневно по 100.000 нови случаи

А1он

Принцот Вилијам и принцезата Кејт волонтираат во тим за психолошка помош во време на пандемија

А1он

Бегалскиот камп во Грција ставен во карантин

А1он

Индија ја престигна Италија по бројот на заразени од Ковид-19

А1он

Влада: 30 милиони денари наменети за здруженија и фондации за справување со корона кризата

А1он

Се зголеми бројот на смртни случаи од коронавирус во Италија

А1он