Вонредните парламентарни избори на Косово ќе чинат околу шест милиони евра

Од:

Претставниците за буџетот на Косово и Централната изборна комисија (ЦИК) се согласија дека ќе бидат потребни околу шест милиони евра за одржување на предвремени парламентарни избори во Косово.

– Се очекува мислењето на Уставниот суд на Косово за надлежностите на Владата по оставката на премиерот, рече советникот на министерот за финансии, Љуљзим Рафуна.

Според него, средствата се обезбедени, но не може да се пренесат во ЦИК се до мислењето на Уставниот суд.

-Средствата не се проблем…Сите решенија се суспендирани се додека не се добие мислењето на Уставниот суд за надлежностите на Владата во случај кога премиерот поднесува оставка, рече Рафуна.

Претседателката на Централната изборна комисија Валдета Дака рече дека се уште тие официјално не се обратиле до Министерството за финансии за средства за предвремени парламентарни избори и дека ќе го сторат тоа кога претседателот на Косово ќе донесе указ за датумот на изборите.

Би можело да ве интересира

Карпентер: Нема црвени линии за решавање на косовското прашање, ништо не се исклучува

Ана Ололовска

Гренел до Тачи: Прогресот во односите со Србија подразбира укинување на таксата

Ана Ололовска

Гренел: Не сум во Косово за политичка дебата, туку за економски развој на регионот

Ана Ололовска

Косово: Затвор за членовите на групата „Окото на народот“, за атентаторот на Власи 10 години психијатриски надзор

Ана Ололовска

Косовски медиуми: Приштина ќе ги укине царините за Србија

Ана Ололовска

Ричард Гренел пристигнува во Белград и Приштина

Ана Ололовска