Вонреден состанок на грчката влада за ситуацијата во мигрантското/бегалското прашање

Од:

Продолжување на мерките за празнење на островите, зајакнување на силите на крајбрежната служба со бродови и персонал во источниот дел на Егејското море и поголема вклученост на ФРОНТЕКС и НАТО, се одлуките што беа донесени на состанокот под грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис , одржан денес во премиерската палата во однос на бегалското/ мигрантското прашање, брифираат грчки владини извори, jави дописничката на МИА од Атина.

На состанокот присуствуваа и министрите за надворешни работи, цивилна заштита, одбрана, поморство, алтернативниот министер надлежен за миграциска политика, заменикот министер за одбрана како и државните министри без ресор, а денешните одлуки се во продолжение на донесените мерки на 31 август 2019 за време на седницата на владиниот совет за надворешна политика и одбрана.

Состанокот се одржа поради зголемениот бран на бегалци и мигранти на грчките острови што се наоѓаат во близина на турското крајбрежје.

За само три дена, во вторникот, средата и четвртокот, пристигнале вкупно 1958 бегалци и мигранти, а од почетокот на месецов заклучно со 19 септември, според официјалните податоци од грчката влада, регистрирани се 6473 нови пристигнувања, по морски пат, од Турција.

Би можело да ве интересира

Протест на бегалци и мигранти на грчкиот остров Самос

До јуни 2020, Грција планира да ја повлече пластиката за еднократна употреба

Ана Ололовска

Анархисти упаднаа во дворот на турскиот конзулат во Солун

Ана Ололовска

Од почетокот на годинава во Грција пристигнале над 50 илјади бегалци и мигранти

Ана Ололовска

Катругалос: Владата води неактивна надворешна политика и пасивно ги следеше настаните на Советот за општи работи

Ана Ололовска

Папандреу: Лидерите на ЕУ да испратат силна порака за Северна Македонија и Албанија

Татјана Ташкова