Вонреден коалициски совет за Македонија во Софија

Од:

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков.

Главна тема на коалицискиот совет се односите со Северна Македонија, пишува Бугарското национално радио (БНР).

Се очекува премиерот Кирил Петков да им објасни на своите партнери зошто побарал од претседателот Румен Радев да го свика Советодавниот совет за национална безбедност и да го претстави досега постигнатото во дијалогот со Скопје.

Самиот Петков најави свикување на состанокот на коалицијата при посетата на Рим и Ватикан во пресрет на 24 мај. Тој потоа посочи зошто би се заложил претседателот да се сретне со сите страни претставени во парламентот:

„Форматот на коалицискиот совет е многу важен. И ова ќе го прашам од моја гледна точка и ќе разговараме со коалициските партнери, но ни треба поширок консензус и затоа опозицијата мора да биде информирана“, образложи Петков.

Вчера, пак, ИТН ја потврди својата цврста позиција – нема повлекување од позицијата на Бугарија.

„Ние само ќе ги сослушаме за што се состануваат со оглед на тоа што овој став е јасен – и на претседателскиот советодавен совет, и во рамковната позиција на Бугарија и со декларација од 44. Народно собрание, па можеби ќе се запознаеме со нешто ново што не го знаеме. Ќе бидам претставник на МНР, па ќе видиме што ќе кажат. Нашиот став е јасен“, рече Станислав Балабанов.

Се очекува да се разговара за барањата на ДБ и БСП за презентирање програма за управување на кабинетот со јасно дефинирани мерки и рокови за нивна реализација.

Пред коалицискиот совет владејачките партнери влегоа во спор за тоа како да се прдвижи билатералниот процес за изнаоѓање компромисно решение со Северна Македонија.

Предлогот на претседателот на пратеничката група на демократска Бугарија:

„Тоа е – не само ние да очекуваме нешто од Скопје туку и ЕК да преземе некои гаранции во преговарачкиот процес дека нашите очекувања – легитимни, поврзани со критериумите од Копенхаген за Северна Македонија – ќе бидат дел од преговарачката рамка. Всушност, тоа ќе ги зголеми нашите шанси да го добиеме она што го очекуваме од нашите сограѓани“.

Овој предлог го доведе во прашање претседателот на пратеничката група на БСП, Георги Свиленски:

„Немам чувство дека Комисијата е подготвена да даде такви гаранции и би прифатила да биде гарант за реализација на договорот.

Би можело да ве интересира

Нова провокација во клучен момент – Бугарското МНР за реакциите во земјава за децата од „Мал битолски Монмартр“

Катерина Ѓуровски

Бербок: Договорената промена на Уставот да не се користи во натпреварот за популарност или да добивка на изборите

Македонската телевизија не се емитува во Бугарија, Ковачевски ќе бара одговор од МНР зошто

Катерина Ѓуровски

Ковачевски: Законот за здруженија ќе биде проверен од ЕУ во текот на скринингот

Орце Костов

(ВИДЕО) Османи: Ако се тргнат провокациите од Софија, македонските граѓани би почувствувале топлина од Бугарија

Орце Костов

(ВИДЕО) Османи: Ќе предложам до Владата Законот за здруженија да го испрати до Венецијанската комисија

Орце Костов