ВИДЕО: Српските студенти ги окупираа улиците по одлуката на Вучиќ за затворање на студентските домови

Од:

Студентите излегоа на протестен марш во Белград откако српскиот претседател Александар Вучиќ најави дека ќе се затворат студентските домови поради ширење на коронавирусот.

Тој во интервју за „РТС“ најави дека студентите што се од странство или други градови, ќе одат во своите домови.

„Ова не е протест само на студентите туку и на народот, поради одлуките кои се носат. Додека студентите се иселуваат од домовите, угостителските објекти работат“, велат демонстрантите.

Инаку, директорката на Заводот за здравствена заштита на студентите во Белград, Марија Обрадовиќ изјави дека според нејзините информации, засега 210 студенти се позитивни на коронавирусот. Според неа, четвртина од заразените се од студентските домови.

Би можело да ве интересира

Во погоелм број француски градови задолжително носење маска и на отворено

Ана Ололовска

Kонститутивната седница на српскиот Парламент

Ана Ололовска

Косовскиот премиер Авдулах Хоти позитивен на Ковид-19

А1он

Уапсени двајца патници кои одбиле да носат маски во авион

А1он

Во Иран над 17.000 луѓе починале од последици од Ковид-19

А1он

Нов рекорд на новозаразени со Ковид-19 во Албанија

А1он