ВИДЕО: Протест против апсењето на Борисов

Од:

Партискиот врв на ГЕРБ се собра пред домот на Бојко Борисов во градот Банкија во близина на Софија. Тома Биков соопшти дека ги известиле високите претставници на Европската народна партија (ЕПП) во Брисел.

dobivaj vesti na viber

Во домот на Борисов бил примен само неговиот адвокат Менко Менков, каде што бил извршен претрес.

Десислава Атанасова, која е лидер на пратеничката група на ГЕРБ во Народното собрание на Бугарија, рече дека Бојко Борисов не бил приведен, туку само бил извршен претрес.

Таа рече дека не контактирале со ниту еден од приведените високи функционери на ГЕРБ. Портпаролката на Основното обвинителство на Бугарија Сијка Милева потврди дека се работи за истрага за злоупотреба на средства од ЕУ и ги упати бугарските медиуми да се обратат до Европското обвинителство. Вчера и денеска шефицата на европското обвинителство Лаура Ковеши беше во посета на Бугарија.

Би можело да ве интересира

Дерменџиев: Има зголемен мигрантски интерес кон Бугарија

Ана Ололовска

Две од српските деца повредени во несреќата на автопат во Бугарија утре со хеликоптери ќе бидат пренесени во Србија

Ана Ололовска

За изборите во Бугарија поднесени апликации од 24 партии и седум коалиции

Ана Ололовска

Шумски пожар што беснее во Бугарија му се заканува на Одрин

А1он

Скен: Договореното со Бугарија е историски неточно, извртено и неодржливо – ако политиката капитулираше, научната мисла е жива

Анита Петровска Рајковиќ

Бугарија извезла земјоделски производи за над 6 милијарди евра

А1он