ВИДЕО: Протест против апсењето на Борисов

Од:

Партискиот врв на ГЕРБ се собра пред домот на Бојко Борисов во градот Банкија во близина на Софија. Тома Биков соопшти дека ги известиле високите претставници на Европската народна партија (ЕПП) во Брисел.

Во домот на Борисов бил примен само неговиот адвокат Менко Менков, каде што бил извршен претрес.

Десислава Атанасова, која е лидер на пратеничката група на ГЕРБ во Народното собрание на Бугарија, рече дека Бојко Борисов не бил приведен, туку само бил извршен претрес.

Таа рече дека не контактирале со ниту еден од приведените високи функционери на ГЕРБ. Портпаролката на Основното обвинителство на Бугарија Сијка Милева потврди дека се работи за истрага за злоупотреба на средства од ЕУ и ги упати бугарските медиуми да се обратат до Европското обвинителство. Вчера и денеска шефицата на европското обвинителство Лаура Ковеши беше во посета на Бугарија.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Еден човек загина во масовна тепачка со секири и мотики на пазар во Бугарија

Горан Наумовски

Бугарија пред банкрот, доцни влезот во еврозоната

Горан Наумовски

(ВИДЕО) 92-годишен Бугарин возел пијан, без дозвола и со нерегистриран автомобил: Не знам за што ме сопреа!

Орце Костов

Бугарија за половина час ја погодија три земјотреси

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Андреева-Малкова од БНР: Чекаме Бугарите да бидат впишани како рамноправен народ во Уставот на Македонија

Орце Костов

Раперот кој доби смртни закани поради песната за Македонија поднел пријава во бугарската тајна служба

Орце Костов