Во Турција уапсени 29 демонстранти кои го осудиле насилството во САД

Од:

Најмалку 29 лица, кои се собрале во Истанбул за да го осудат полициското насилство во знак на солидарност со демонстрантите во САД, се уапсени.

Турската полиција ги разбила протестите доцна синоќа, откако група од околу 50 активисти ги игнорирала повиците да се разотидат.

Демонстрантите носеле фотографии од убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд, како и од инцидентот кога полицаецот со колено му го притиска вратот додека лежи на земја.

Би можело да ве интересира

Турскиот Државен совет одобрил пренамена на Аја Софија во џамија, тврдат извори во владата

А1он

При експлозија во камион, загинаа тројца турски војници

Ана Ололовска

Турскиот Врховен суд најверојатно ќе одобри пренамена на Света Софија

Ана Ололовска

Вебер: ЕУ да ги прекине преговорите со Турција

Ана Ололовска

Лавров: Русија и Турција работат на договор за прекин на огнот во Либија

Ана Ололовска

Турција спречи обид за шверцување 276 мигранти

Ана Ололовска