Во Турција се убиени најмалку 430 жени оваа година

Од:

Најмалку 430 жени се убиени во Турција од почетокот на годинава досега, објавија турските опозициски весници.

Весникот „Созжу“ во текстот со наслов „Денот на жената, листата е застрашувачка“ пишува дека на 85-годишнината од воведување на правото за жените во Турција да гласаат и да се кандидираат на избори (5 декември) е повеќе од јасно дека наместо да оди напред, земјата оди наназад.

Во Турција животот на една жена нема никаква вредност. Со неодамнешните случаи за брутални убиства на жените, бројот достигна до 430. Со секој изминат ден случаите на насилство врз жените се зголемуваат.

Во 2018 година се извршени 441 такви убиства, додека во 2011 година 121 убиство.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес во југоисточниот дел на Турција

А1он

Грчкото Министерство за одбрана демантира дека планира да купи дронови од Турција

Ана Ололовска

Турскиот Парламент го изгласа законот со кој се заострува контролата врз социјалните мрежи

Ана Ололовска

Калин: Турција ги прекинува ископувањата во источниот Медитеран

Ана Ололовска

Ердоган: 500 полицајци постојано ќе ја обезбедуваат Аја Софија

Горјан Грнчаровски

ВИДЕО: Голем пожар во бизнис-центар во Анкара

Горјан Грнчаровски