Во Тирана уапсен македоски државјан осомничен за тероризам

Од:

Во Тирана уапсен е македонскиот државјанин И.А. баран со меѓународна потерница, осомничен за учество во ИД.

-Потерницата по И.А. (46) жител на Гостивар била распишана пред една година, но тој нашол засолниште во Тирана. Уапсен е од припадниците на секторот за антитероризам, јави тиранската телевизија Ора њус.

Истиот извор наведува дека тој пред една година успеал да избегне апсење во Македонија и од тогаш најверојатно се криел во Тирана.

Неговата идентификација и апсење се реализирани врз основа на размената на информации на тајните служби на двете земји. Во подолгата истрага биле вклучени и тајни служби на западните земји.

Преметот е доставен до Обвинителството на судот во Тирана кој треба да ја реализира процедурата за негова екстрадиција.

Би можело да ве интересира

Пријава за 38-годишна скопјанка, членка на ИСИС во Сирија

А1он

Пентагон: Талибанците и натаму имаат блиски врски со Ал Каеда

Ана Ололовска

Вашингтон ја удвои наградата за апсење на новиот лидер на ИД

Ана Ололовска

САД: Теористичката Исламска држава одговорна за нападот на породилиште во Авганистан

Ана Ололовска

Пандемијата од коронавирусот може повторно да ја заживее Исламска држава

Ана Ололовска

Исламска држава апелира на своите борци да напаѓаат Евреи

Драган Поповски