Во среда на Лезбос ќе бидат затворени кафулињата и рестораните

Од:

Грчките острови Лезбос, Хиос и Самос се подготвуваат за генералниот штрајк закажан за следната седмица, во среда на 22 јануари 2020 година поради ситуацијата со бегалците и мигрантите, а од Здружението на угостители на Лезбос решија активно да учествуваат, па така кафулињата, рестораните и таверните на островот ќе бидат затворени, јави дописничката на МИА од Атина.

Затворени ќе бидат и јавните служби и продавниците, а за напладне закажан е протест во главните градови на трите острови.

Под слоганот „Ги сакаме назад нашите острови, го сакаме назад нашиот живот“, во среда, на централните плоштади на Лезбос, Хиос и Самос ќе се одржат протести со поддршка на периферијата од северниот дел на Егејското море.

Следниот ден, на 23 јануари 2020, префектот и градоначалниците на островите ќе пристигнат во Атина за до надлежните министерства да достават резолуција од локалното население.

Би можело да ве интересира

Грција бара да се свика Советот на ОБСЕ поради војната во Нагорно-Карабах

Жарко Настоски

Помпео замина од Грција, двете страни задоволни од напредокот во грчко- американските односи

Ана Ололовска

Од Грција за Германија заминаа 139 бегалци

Ана Ололовска

Акропол добива ново осветлување

Ана Ололовска

Потврдени 1.405 случаи на Ковид-19 кај странски посетители на Грција од почетокот на сезоната

Ана Ололовска

Помпео: Грција столб на стабилност и просперитет во Источниот Медитеран

Ана Ололовска