Во Србија се регистрирани 23 случаи на мајмунски сипаници

Од:

Од 17 јуни до 5 август во Србија се регистрирани 23 случаи на мајмунски сипаници, објавено е на веб-страницата на Заводот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“.

dobivaj vesti na viber

Според извештаите, се разболеле мажи на возраст меѓу 22 и 44 години.

Во Белград се регистрирани 20 случаи, а во Војводина три.

Според информациите од надлежните заводи и институции, сите заболени имаат типична клиничка слика со развој на морбили, треска и други знаци на инфекција.

На три лица им е потребна изолација во болнички услови, а останатите се на домашно лекување.

Би можело да ве интересира

Во САД прогласија вонредна состојба во јавното здравство поради мајмунските сипаници

Во Грција потврдени 39 случаи на мајмунски сипаници

А1он

Прв случај на мајмунски сипаници на Кипар

Индија потврди за прв смртен случај од мајмунски сипаници во Азија

Прв случај на мајмунски сипаници во Црна Гора

Во Њујорк воведена вонредна состојба поради мајмунски сипаници