Во Србија рекорден број смртни случаи на дневно ниво од последици од Ковид-19

Од:

Во изминатите 24 часа во Србија тестирани се 18.592 лица, од кои 7.041 се позитивни на Ковид-19, а починале 61 пациент, што е највисока бројка во еден ден од почетокот на пандемијата.

Според податоци на српското Министерство за здравство о Институтот Батут, хоспитализирани се 7.011, а на респиратор се 254 пациенти.

Во Србија од почетокот на пандемијата починаа 1.484 луѓе. Процентот на смртност од новиот коронавирус изнесува 0,91 отсто.

Би можело да ве интересира

Се огласи и познатата актерка Бранка Катиќ: Добро се сеќавам на Мирослав Алексиќ, тој беше и ментален насилник

Жарко Настоски

294 новозаразени со коронавирус во Косово, починале деветмина пациенти

Жарко Настоски

Британски пилот излезе од болница по 243 дена лекување од ковид-19

А1он

Индекс: Хрватска има повеќе умрени од коронавирусот од Кина

Ана Ололовска

Белгискиот виролог Ван Ранст ги критикува богатите земји за вакцините

Ана Ололовска

„Дер Шпигел“ го објави нацрт-планот на Меркел за уште построг локдаун до средината на февруари

Ана Ололовска