Во Србија раст на е-трговијата и по кризата

Од:

Електронската трговија во Србија, според истражувањето на Стопанската комора на Србија (ПКС), двојно е зголемена за време на вонредната состојба, споредено со времето пред пандемијата на Ковид 19, а раст на купување и продажба преку Интернет се очекува и во наредниот период.

Како што јави дописиникот на МИА од Белград, од ПКС соопштија дека ова го потврдуваат истражувањата на странските експерти, според кои е-трговијата во Србија треба да има 3,3 милиони корисници до крајот на годинава, со приходи од околу 370 милиони евра.

Во март и април, покрај намирници, најмногу преку Интернет се купуваа компјутери и компјутерска опрема, мали апарати за домаќинство, облека и чевли.

-Анализата на ПКС покажува дека продажбата на храна во тој период е зголемена за десет пати во однос на просечниот месечен обрт пред пандемијата. Големите трговински ланци ги активираа и ги зајакнаа своите онлајн продавници и сопствените доставни служби заради потребните високи стандарди за транспорт на прехранбени производи, изјави Марко Чадеж, претседател на Стопанската комора на Србија.

И малите трговци и производители реагираа брзо и ја искористија можноста да излезат бесплатно или со минимален надомест на платформите кои ИТ компаниите специјализирани за електронска трговија ги создадоа специјално за нив, посочи Чадеж.

Би можело да ве интересира

287 новозаразени со коронавирус во Србија

Ана Ололовска

Вучиќ: Договорени темите за продолжување на Дијалогот Белград – Приштина во Брисел

Ана Ололовска

Лајачак: Дијалогот Белград-Приштина е вратен на вистинскиот пат

Ана Ололовска

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

Ана Ололовска

Српскиот министер за државна администрација позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска

Брнабиќ: Државата е силна, институциите работат, насилството нема да победи

Ана Ололовска