Во Србија предлагаат новинарите да добијат статус на службено лице и бенефициран стаж

Од:

Српскиот Синдикат на полицијата и полициските старешини достави до премиерката Ана Брнабиќ иницијатива за измена на законот за новинарите да добијат статус на службени лица и бенефициран работен стаж, јави Бета.

„Со донесување законски прописи што ќе ги назначат новинарите како функционери на оваа држава, ќе има правна основа дека нападот врз новинари е напад врз државата, како што е сега случајот, на пример, со полицијата“, се вели во соопштението.

Тие сметаат дека на тој начин драстично ќе се намали таргетирањето на новинарите од страна на насилници, а со тоа ќе се намали и бројот на напади врз новинари.

За тоа дека на новинарите треба да им се обезбеди бенефициран стаж би требало да се договорат државните органи, новинарските здруженија и невладиниот сектор

Причината за тој предлог е, како што наведуваат од синдикатот, краткиот животен век на новинарите.

Би можело да ве интересира

Фински новинари прогласени за виновни за оддавање државни тајни

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Им сечеле глави на кучиња и ги замрзнувале: Страшни снимки од прифатилиште за животни во Србија

А1он

Цистерна со фосфорна киселина се излизга кај Зајечар: Нова несреќа на српската железница

А1он

Дачиќ најави можни санкции на Србија против Русија

А1он

РСЕ: Лајчак во Приштина на средба со косовскиот вицепремиер

Ана Ололовска

Хрватски пратеник: Србите од Хрватска добиваат повици за мобилизација во случај на војна на Косово

А1он