Во Србија почнува попис на населението, домаќинствата и становите

Од:

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Србија почнува денеска и ќе се спроведува секој ден од осум часот наутро до 31 октомври до 20 часот.

dobivaj vesti na viber

Пописот што го спроведува Републичкиот завод за статистика (РЗС) ќе собира податоци за населението, неговата возраст, пол, образовната и брачната структура, за економската активност, структурата на домаќинствата и семејствата, како и за станбениот фонд.

Според Законот за попис, граѓаните на Србија со живеалиште или престој во земјата, како и странците со постојан престој со живеалиште во Србија, се должни да учествуваат во пописот и да дадат точни и целосни одговори на сите прашања.

Одбивањето да учествува во пописот, како и давање нецелосни и неточни податоци, повлекува прекршочна одговорност и парична казна од 20.000 до 50.000 динари, потсетува Бета.

За време на пописот, граѓаните имаат право да одговараат на прашања за националност, вера и мајчин јазик, кои се сметаат за чувствителни, или да се изјаснат како што сакаат.

Привремените резултати од пописот ќе бидат објавени во рок од 30 дена по завршувањето на пописот, а конечните резултати ќе бидат објавени во делови, почнувајќи од март или април следната година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Во отсуство на осуда од ЕУ поради назначувањето на Рашиќ, никој од Србија нема да биде на Самитот во Тирана

Ана Ололовска

Брнабиќ: Срамна реакција на ЕУ, Србија нема да учествува на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана

Ана Ололовска

Ескобар: ЗСО ќе биде формирана, тоа е обврска за Србија, Косово и ЕУ

Ана Ололовска

Вулин избран за директор на БИА

Ана Ололовска

Нова: Нема повеќе руска нафта за Србија

А1он

Србија ги ограничи цените на маслото за јадење, шеќерот и брашното

А1он