Во Србија и БиХ со денови расте бројот на новозаразени со коронавирусот

Од:

Четврти ден по ред, во Србија има повеќе од 90 новозаразени со коронавирус, а во последните 24 часа потврдени се 94 нови случаи, еден повеќе од вчера.

Во земјата во изминатото деноноќие почина уште еден пациент, а на респиратор се 18 лица.

Во последните 24 часа биле тестирани 4.211 луѓе.

Бројот на заразени со коронавирус во Босна и Херцеговина во последните 24 часа се зголеми за 66 во новиот бран кој избувна после олеснувањето на мерките. Властите не планираат враќање на рестриктивните мерки, но ги повикуваат граѓаните да внимаваат и да се придржуваат кон епидемиолошките препораки.

Федералниот завод за јавно здравје соопшти дека во последните 24 часа, од 548 тестирани примероци, 36 биле позитивни на Ковид-19, додека во исто време 30 новозаразени лица биле регистрирани во Република Српска.

Федерацијата БиХ повика на придржување кон мерките за претпазливост за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Во Србија за 24 часа евидентирани 295 новозаразени од коронавирус

А1он

Брнабиќ: Се намалува притисокот врз здравствениот систем, сè уште не е време за опуштање

А1он

Дачиќ: За мене е понижување странски амбасади да ургираат да бидам во идната влада

А1он

Србија бележи седум починати и 287 новозаразени со коронавирус во последното деноноќие

А1он

14-годишен српски ватерполист во тешка состојба, префрлен на респиратор поради коронавирусот

А1он

Конституиран новиот српски Парламент, реакции на опозицијата

Ана Ололовска