Во Србија 227 новозаразени, починале две лица

Од:

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 227 нови случаи на коронавирус, починале уште две лица, а направени се 5.456 тестови.

Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, 22 пациенти се на респиратори.

Ова е четврти ден по ред со повеќе од 200 новозаразени лица.

Вчерашниот број од 265 нови случаи на заразени беше рекорден број во Србија од почетокот на третиот бран на епидемијата.

Поради влошената епидемиолошка слика во Србија, Кризниот штаб вчера одлучи да им забрани на локалните самоуправи да издаваат дозволи за организирање настани, Белградската арена од понеделник повторно ќе стане ковид болница, а услужните објекти се должни да имаат одговорно лице за спроведување на мерките во рамките на објектот.

Би можело да ве интересира

Еуростат: Зголемена смртност во ЕУ за време на пандемијата на Ковид-19

Ана Ололовска

Можен нов целосен „локдаун“ во Белгија

Ана Ололовска

Италија: Околу 400 тужби се поднесени поради смрт од Ковид-19 во Ломбардија

Ана Ололовска

Бугарскиот министер за здравство: Маските треба да се задолжителни и на отворено

А1он

Контроверзен експеримент на британските научници за побрз развој на вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Во Хрватска регистрирани 890 новозаразени и осумина починати од Ковид-19 во последното деноноќие

А1он