Во Сплит евакуиран дом за стари лица поради Ковид-19

Од:

Околу 50 лица од дом за стари и изнемоштени лица синоќа се пренесени во клиничката болница (КБЦ) во Сплит синоќа откако било утврдено дека 10 лица се заразени со новиот коронавирус, јавија хрватските медиуми.

Лицата од домот ги превезувале медицински работници облечени во заштитни одела.

Директорот на домот за стари и изнемоштени лица Иван Скаричиќ рече дека околу 15 лица од установата претходните денови имале треска, но не и висока температура.

Тој додаде дека пред два дена биле извршени тестови за коронавирусот, кои покажале дека 10 биле позитивни.

Би можело да ве интересира

294 новозаразени со коронавирус во Косово, починале деветмина пациенти

Жарко Настоски

Британски пилот излезе од болница по 243 дена лекување од ковид-19

А1он

Индекс: Хрватска има повеќе умрени од коронавирусот од Кина

Ана Ололовска

Белгискиот виролог Ван Ранст ги критикува богатите земји за вакцините

Ана Ололовска

„Дер Шпигел“ го објави нацрт-планот на Меркел за уште построг локдаун до средината на февруари

Ана Ололовска

Уапсени и казнети тројца Грци- одбиле да им се направи рапид тест при влез во Грција

Ана Ололовска