Во сообраќајна несреќа во Бугарија повредени 29 патници од Косово

Од:

Во сообраќајна несреќа во Бугарија повредени се 29 патници од Косово, од кои шест деца, кога автобусот во кој биле се судрил со камион во градот Ќустендил.

dobivaj vesti na viber

Според косовските медиуми, несреќата се случила околу 4.30 часот, кога патнички автобус од Косово удрил во запрен камион кој превезувал дрва.

Возачот на камионот наводно се обидел да им укаже на другите во сообраќајот дека паднало дрво на коловозот. Автобусот удрил во камионот и излетал од патот.

Возачот на автобусот се здобил со полесни повреди и е пренесен во локалната болница.

Истрагата на самото место ја спроведе полицијата, а поради сообраќајна незгода е поведена постапка и за истата е известен обвинител.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Парламентарни делегации од Централна и Југоисточна Европа ќе разговараат за промоција на иновациите во Софија

Ана Ололовска

Петков и Руте разговараа за сите теми од дијалогот со ЕУ

А1он

Косово воведе нови санкции кон Русија и Белорусија

А1он

Средба Штајнмаер – Радев во Берлин

Ана Ололовска

Холандскиот премиер Марк Руте во посета на Бугарија

Ана Ололовска

Прегазен малолетник во Прилеп, возачот избегал