Во Солун по шест Ковид-погреби дневно, жртвите на вирусот ги закопуваат во одвоен дел на гробиштата

Од:

Заменик-градоначалникот на Солун, Јоргос Арвалис, за информативниот портал „Вориа“ вели дека во просек, во градот има по шест погреби дневно на лица кои ја загубиле битката со коронавирусот.

Порталот пишува дека бројот на смртни случаи на дневно ниво во Солун е значајно повисок во споредба со првиот бран, а на градските гробишта постои посебен дел со гробни места за оние кои починале од коронавирусот.

-Секојдневно имаме во просек по шест погреби на луѓе кои починале од Ковид. Најмногу имавме осум, а најмалку четири. Побројни се во споредба со март, кога ја одредивме областа и ги отворивме првите 50 гробни места. Во тој период имавме малку починати и не беа секој ден, вели Јоргос Арвалис заменик- градоначалникот на Солун надлежен за деловно планирање, дигитално управување и миграциска политика.

Арвалис додава дека до минатиот четврток биле исполнети околу 50 гробни места, а денеска се веќе 83.

Би можело да ве интересира

ЕМА го проценува лекот на „Мерк“ против Ковид-19

Ана Ололовска

Почина Фофи Генимата, претседателката на грчката партија Движење на промена

Ана Ололовска

Во Грција пристигнаа 367 Авганистанци, голем дел од нив се судии

Ана Ололовска

Герџиков: Зелениот сертификат е казна, а не превенција

Ана Ололовска

Мерката пар-непар одново се воведува во центарот на Атина за да се намали сообраќајниот метеж

Ана Ололовска

Финска ја укина обврската за носење маски во јавниот превоз

Ана Ололовска