Во Словенија вкупно 1.067 лица се заразени со коронавирусот

Од:

Докторите во Словенија потврдија 38 случаи на новозаразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Со овие нови, вкупниот број заразени лица сега изнесува 1.067.

Во изминатите 24 часа, тестирани за вирусот биле 1.067 граѓани, а поради Ковид-19 хоспитализирани биле шест лица. Во истиот период оздравеле четири пациенти кои веќе се отпуштени од болница.

Владиниот портпарол Јелко Кацин изјави дека засега заразата се држи под контрола, но дека кривата на заразени лица може многи лесно да се сврти нагоре доколку не се почитуваат мерките на Владата.

Би можело да ве интересира

Во Бугарија укинат карантинот за граѓаните од ЕУ, Србија и Македонија

А1он

Основците во Грција се вратија во училишните клупи, носењето маска не е задолжително

А1он

Покрај пандемијата со Ковид-19, во светот и еболата зема замав

А1он

Неофицијално околу четири и пол милиони Французи се заразени од Ковид-19

А1он

Над 144 илјади заразени со новиот коронавирус во Африка

Ана Ололовска

Велика Британија од денеска го забранува сексот со лице од друго семејство и надвор од домот

Ана Ололовска