Во Словенија разгледуваат промена на дефиницијата силување во кривичниот закон

Од:

По една и пол година повици за редефинирање на силување во словенечкиот кривичен закон, Министерството за правда соопшти дека предложило законски измени со цел да се воведе „стандард на согласност“ во кривичното право.

Измените би го направиле секое сексуално дело без согласност кривично дело, вклучително и оние за време на кои жртвата физички не му се спротивставила на сторителот или не рекле „Не“ од страв или шок или какви било други околности што спречуваат таков чин.

Измените овозможуваат преминување од дефиниција на принуда заснована врз присила кон стандард заснована врз согласност, вклучително и афирмативна потврда и модели на вето.

Принудата или силата би станале отежнувачки околности.

Би можело да ве интересира

Во Словенија задолжително носење маски и на отворено ако нема дистанца

Ана Ололовска

Нови мерки во Словенија: маските задолжителни секаде на отворено, ќе ги носат и учениците за време на часовите

А1он

Уставен суд: Со забраната за напуштање на матичните општини не е прекршен Уставот на Словенија

Ана Ололовска

Словенија со најголем дневен пораст на новозаразени од почетокот на пандемијата

Ана Ололовска

Јанша: Словенија нема да биде дел од Вишеградската група

Ана Ололовска

Од денеска по влез во Словенија следи 10-дневен карантин

А1он