Во Словенија потврдени 36 новозаразени со коронавирусот

Од:

Во Словенија се потврдени 35 нови случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Изминатите 24 часа се направени вкупно 1.214 тестирања. Вкупниот број на инфицирани лица сега изнесува 1091.

Од сите инфицирани болнички се лекуваат 111 пациент, а од нив само 35 се на одделите за интензивна нега.

Од Ковид-19 во земјата до сега починаа 40 луѓе.

И понатаму критична е ситуацијата во домовите за стари лица каде има поголем број заразени пензионери и медицински персонал. Во Домот за стари лица – Љутомер, се земени уште 15 бриса, а три биле позитивни. Таму вкупно се заразени 53 лица од кој, 45 пензионери и седум вработени.

Би можело да ве интересира

Бројот на заразени од Ковид-19 во светот расте пребрзо, дневно по 100.000 нови случаи

А1он

Принцот Вилијам и принцезата Кејт волонтираат во тим за психолошка помош во време на пандемија

А1он

Бегалскиот камп во Грција ставен во карантин

А1он

Индија ја престигна Италија по бројот на заразени од Ковид-19

А1он

Влада: 30 милиони денари наменети за здруженија и фондации за справување со корона кризата

А1он

Се зголеми бројот на смртни случаи од коронавирус во Италија

А1он