Во Словенија откриени затајувања на данок во вредност од 38 милиони евра

Од:

Словенечката полиција денеска ги објави резултатите од двете успешни долгогодишни меѓународни истраги, во кои се откриени затајувања на данок со вкупна вредност од 38 милиони евра.

Една од истрагите се однесувала на трговија со електронска опрема, во која учествувале компании од повеќе европски земји, а во другиот случај станува збор за трговија со отпаден метал. За извршените кривични дела во двата случаи би можеле да бидат изречени казни затвор во траење од една до осум години, пренесуваат словенечките медиуми.

Во првиот случај се покренати кривични пријави против три словенечки компании и 17 лица, од кои осуммина словенечки државјани, шестмина државјани на Велика Британија и тројца државјани на Италија.

Нивните компании, како што се наведува, издале фактури за непостоечки бизниси, во вредност од речиси половина милион евра, а буџетот на Словенија на тој начин е оштетен за 12 милиони евра. Во втората истрага, во која е утврдено затајување на даночни приходи во износ од 26 милиони евра, е поднесена кривична пријава против 11 лица од широкото подрачје на Љубљана и од Домжале.

Би можело да ве интересира

Во Словенија се отвораат ски-центрите, училиштата и некои услужни дејности

Ана Ололовска

Ерјавец ја повлече кандидатурата за словенечки премиер поради случаи на коронавирус меѓу парламентарците

Ана Ололовска

Словенија ja поддржува идејата за „ковид пасоши“

Жарко Настоски

Словенија: Десетина пратеници сомнителни на коронавирусот, Парламентот не го одложува гласањето за доверба на Владата

Жарко Настоски

Словенечката Влада одобри дел од средствата за непречена работа на агенцијата СТА

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Антимаскери“ протестираа во Љубљана, се жалат дека државата ги репресира

Жарко Настоски