Во Словенија лекуваат Ковид-19 со ремдесивир, фавипивавир и дексаметазон

Од:

Пациенти заболени со Ковид-19 во Словенија првенствено се лекуваат во однос на симптомите, што значи дека доколку е потребно добиваат кислород и лекови за повишена температура.

Оние со сериозни симптоми добиваат ремдесивир, фавипивавир и дексаметазон, лекови за кои истражувањата покажуваат дека можат да бидат потенцијално ефикасни, јави СТА.

– Ремдесивир, антивирусен лек, се користи кај оние на кои им е потребна интензивна нега или имаат силно зголемена потреба од снабдување со кислород, објасни Матеја Логар, инфектолог во Универзитетскиот медицински центар Љубљана.

Оние кои имаат нешто поблаги симптоми и се во почетната фаза на болеста, но со други болести им се дава фавипивавир, лек кој досега се користел за лекување грип.

На оние на кои им е потребен кислород, но го примаат за време на период кога фавипивавир повеќе не е одржлива опција им се дава дексаметазон, кортикостероид што се користи со децении, главно за лекување на разни видови воспаленија.

– Тие се лекови кои се покажаа врз основа на повеќе студии ефективни и имаат релативно поволен безбедносен профил“, додаде Логар.

Словенечките лекари не користат хидроксихлорохин, лек за артритис, кој исто така може да се користи за да се спречи маларија, ниту пак користат антибиотик азитромицин или ХИВ лекови, затоа што се покажале како неефикасни во неколку студии.

Би можело да ве интересира

Рекорден број заразени со Ковид-19 во еден ден во Велика Британија

А1он

Мицотакис: Маската е вакцина, додека не дојде вакцината

А1он

Турција: До две години затвор за заразените кои ќе дадат неточни податоци за контактите

А1он

Во Минхен од денес задолжителни маски на јавни места, во центарот не смеат да се вадат ни за јадење или пушење

А1он

Борисов: Бугарија соодветно реагира на заканата од Ковид-19, мерките делуваат

Горјан Грнчаровски

Грција: За Владата, нов целосен карантин не е опција

А1он