Во продавниците низ Србија недостиг на млеко: Владата го забрани извозот и му ја ограничи цената

Од:

Владата на Србија на денешната седница донесе одлука за новата максимална малопродажна цена на млекото.

Уредбата предвидува новата цена за литар долготрајно млеко со 2,8 отсто млечна маснотија да изнесува 128,99 динари. Во продавниците во Србија нема млеко или го има во многу помали количини. Тоа пред се се однесува на долготрајното млеко во пакување од еден литар.

Владата ја промени и максималната трговска маржа која сега наместо 12 отсто ќе изнесува пет отсто за сите видови млеко со долг век на траење.

До 30 септември е воведена забрана за извоз на свежо млеко и одредени млечни производи.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес во Романија, почувствуван и во Србија и во Хрватска

Трагедија во Србија: Двајца тинејџери се удавија на Ада Циганлија

Катерина Павлова-Николовска

Хирург од Русија е убиецот на сопругата и детето во Панчево

Обвинение против гинекологот кој сакаше да прегази полицаец, државата бара да се казни со пет години затвор

На српскиот новинар Бошко Савковиќ му е одредена мерка притвор до 30 дена

Горан Наумовски

Насилникот кој истепа бебе и ја силуваше девојката пред шест години бил апсен за семејно насилство

Горан Наумовски