Во Прага голем протест против премиерот Андреј Бабиш

Од:

Околу 250.000 луѓе денеска се собраа во Прага и го повикаа премиер Андреј Бабиш да поднесе оставка, поради малверзации со субвенции од ЕУ, пренесоа организаторите на протестот.

-Судејќи по фотографиите од воздух, се чини дека не има околу 250.000. Ќе видиме уште колку луѓе ќе дојдат, рече Микулас Минар, кој ја води невладината организација „Милион моменти за демократија”, организатор на протестот.

Чешките медиуми објавија дека ова е веројатно еден од најголемите протести од падот на комунизмот во 1989 година.

Протестите против премиерот започнаа во април.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ужасни сцени од Подгорица: Десетина „патриоти“ тепаат еден „предавник“

Протести во Ричмонд за слободно носење оружје

Драган Поповски

Продолжуваат протестите во Хонг Конг

Одржани протестни литии низ Црна Гора, илјадници на улиците на Никшиќ

(ВИДЕО) Ескалација на протестите во Бејрут: Оган по улиците, судири, интервенира војската

(ВИДЕО) Цетиње: Полиција помеѓу двете прослави на Бадник