Во пожарот на грчкиот остров Тасос вклучени 185 пожарникари со 15 пешадиски тима

Од:

Противпожарните сили што од синоќа интервенираат во гаснењето на пожарот во источниот дел на грчкиот остров Тасос се засилени со пожарникари од повеќе делови на Грција, а во справувањето со огнената стихија, помага и армијата, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Големиот пожар е во планински непрооден дел и сè уште не е ставен под контрола, а утрово, преку бројот 112 за итни случаи беше испратена порака до жителите и оние кои се наоѓаат во приморското село Кинира, превентивно да се евакуираат кон Лименарија.

Според противпожарната служба на Грција, интервенираат 185 пожарникари со 15 пешадиски тима и 38 возила, осум авиони и шест хеликоптери од кои еден е за координација, два хеликоптери и три камиони од армијата, а помагаат и пожарникари волонтери, како и цистерни и возила од општините.

Синоќа на островот пристигнаа 69 пожарникари со четири пешадиски тима од северна Грција, денеска пристинаа уште 40 пожарникари, од кои 30 од Атина, а дополнително ќе пристигнат уште 67 пожарникари со 11 возила од други делови на земјата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: 17 лица загинаа во пожар во кинески ресторан

А1он

Се запали автомобил паркиран во гаража во Скопје

А1он

(ВИДЕО) Се запали Кинескиот телеком, кула висока 720 метри: Луѓе бегаат додека запалените остатоци паѓаат околу нив

А1он

Повеќе од илјада евакуирани поради пожар во Франција

(ВИДЕО) Пожар во фабрика за растворувачи во Милано, шестмина повредени

Притвор за маж од Кичево кој поттикнал познаник да запали викендица