Во поплавите на грчкиот остров Евија загинаа седум лица, а едно е исчезнато

Од:

Бројот на жртви од вчерашните поплави на грчкиот остров Евија се зголеми на седум лица, откако синоќа беа извлечени безживотни тела на уште две лица, а едно се води за исчезнато.

Противпожарната служба на Грција интервенирала во спасување на 97 лица, од кои 43 биле спасени со три хеликоптери.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, кој преку негвиот официјален „Твитер“ профил вчера изрази длабока жалост и сочувство до семејствата на загинатите, денеска ќе го посети погодениот регион.

Би можело да ве интересира

Плеврис: Не се покренува прашањето за рестриктивни мерки за Солун и поширокиот регион

А1он

Во Атина пристигнаа шест пратенички од Авганистан, а не седум како што првично беше соопштено

А1он

Варвициотис: ЕУ да биде доследна и кредибилна во обврските кон Западен Балкан

А1он

Во Атина пристигнаа седум пратенички од Авганистан

Имамоглу: Атина и Истанбул можат да изградат мост на мир

А1он

Во болниците во северна Грција сите починати од Ковид-19 во изминатата седмица биле невакцинирани

Ана Ололовска