Во поплавите и невремето на грчкиот остров Евија загинаа две лица

Од:

Во силното невреме со обилен дожд што го зафати грчкиот остров Евија и предизвика поплави, во два одвоени случаи загинаа две лица на 85 и 86 годишна возраст, откако биле заглавени и не успеале да ги напуштат поплавените домови.

Противпожарната служба на Грција примила над 150 повици за помош, а на островот итно заминува заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас.

Градоначалникот на општината погодена од поплавите за грчката новинска агенција АНА-МПА ја потврдува информацијата за двајцата загинати, објаснува дека спасувачките служби трагаат по уште едно лице и изразува надеж дека нема да има и трета жртва.

Од Противпожарата служба на Грција соопштуваат дека интервеираат 72 пожарникари, пешадиски тим со специјална опрема, 26 возила, три чамци за спасување, а мобилизирани се и спасувачи со еден хеликоптер.

Според грчките медиуми, обилниот дожд предизвикал поплави, улиците биле претворени во реки, а голем број граѓани биле заглавени во нивните автомобли, но и во поплавените домови.

Би можело да ве интересира

Грција најави нов круг прелиминарни контакти со Турција наскоро

А1он

Ердоган во Турција тужи грчки новинари поради навредливата насловна страница

А1он

Состанок на Света Гора по ширењето на коронавирусот

Ана Ололовска

Со хеликоптер спасени шест лица заглавени во грчко планинско село од невреме

Ана Ололовска

Дендиас: Турција да даде опипливи знаци на почитување на меѓународното право

Ана Ололовска

САД: Мапата на грчкиот континентален појас нема правно значење

Ана Ололовска