Во Подгорица е уапсен црногорскиот специјален обвинител

Од:

По наредба на Специјалното државно обвинителство вчера во Подгорица е уапсен црногорскиот специјален обвинител Саша Чаѓеновиќ под сомнение дека од 2020 до 2022 година создал криминална организација и ја злоупотребил службената положба. Чаѓеновиќ беше „десна рака“ на главниот државен обвинител Миливој Катниќ.

– Специјалниот обвинител Саша Чаѓеновиќ кон средината на 2020 година стана член на кавачкиот клан – се наведува во соопштението на Специјалното државно обвинителство (СДТ).

По рочиштето, на кое тој негираше вина, но одби да одговори на прашањата на обвинителот, на Чаѓеновиќ му е одреден притвор до 72 часа.

– Специјалниот обвинител С.Ч. е сослушан во Специјалното државно обвинителство како осомничен, за сторено кривично дело создавање злосторничка организација и четири кривични дела злоупотреба на службената положба. Осомничениот се товари дека во периодот од средината на 2020 година до оваа година станал член на криминалната организација „Кавачки клан“, со улога и задачи да не презема кривично гонење како специјален обвинител во ова обвинителство, а според инструкциите и наредбите на организаторите и не покренувањето кривична постапка против организаторите и членовите на криминална организација, оневозможил откривање на сторители на најтешките кривични делла – се наведува во соопштението на СДТ, кое го известија од Црногорските медиуми.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Најмалку три лица загинаа, неколку се повредени во сообраќајка на патот Цетиње – Будва

Горан Наумовски

Натпревар во лежење во Црна Гора-останаа пет учесници

(ВИДЕО) Училишно насилство во Црна Гора: Јa удираа наставничката, фрлаа столчиња и уништуваа инвентар

Горан Наумовски

Хорор во Црна Гора: За три дена пронајдени човечки скелет и две тела во фаза на распаѓање

Црна Гора: Започнаа протестните конвои, блокиран сообраќај во повеќе градови

Црногорските банки го удвоија профитот на повеќе од 66 милиони евра