Во Марибор само за еден ден со коронавирусот се заразија седум лекари

Од:

Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека само за еден ден, седум лекари од болницата Адолф Дролца во Марибор се заразиле со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Според директорот на Универзитетскиот Клинички центар во Марибор Војко Флис, тројца од заразените доктори работеле и во клиничкиот центар. Според неговите првични информации вирусот овој пат бил увезен, најверојатно од Црна Гора. Тој ги повика сите оние кои изминативе денови биле во болницата, а развијат симптоми на Ковид-19 веднаш да се јават на лекар.

Дел од словенечките медиуми пишуваат дека лекарите се заразиле на семејна веселба, односно свадба.

Инаку, здравствените власти објавија дека денес во земјата се потврдени 15 нови случаи на коронавирусот. Пореди потешка форма на болеста моментално хоспитализирани се осум пациенти.

Би можело да ве интересира

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 64 милиони, од нив 99.4 отсто имале полесна форма на болеста

Жарко Настоски

Во светот околу 500 новинари починале од Ковид-19

Жарко Настоски

Грција: 111 починати и 2.200 новозаразени со коронавирус

Жарко Настоски

Во Србија рекордни 8.000 заразени и 48 починати во последниот ден

Жарко Настоски

Во Албанија 832 новозаразени и 12 починати од Ковид-19

Жарко Настоски

Во Косово вчера регистрирани 10 починати и 521 заболен од Ковид-19

Жарко Настоски