Во Косово запален автомобил на Србин, припадник на косовската полиција

Од:

„Уште еден службеник на косовската полиција, Србин по националност, денеска беше нападнат од нелегални структури со палење на неговиот автомобил со легални регистарски таблички РКС“, изјави косовскиот министер за внатрешни работи Џељаљ Свеќља.

dobivaj vesti na viber

„Тенденциите на поттикнување страв продолжуваат“, рече Свеќља, наведувајќи дека тоа е „отворен повик за борба против институциите“.

Тој во кратка објава на Твитер му се обрати и на српскиот претседател Александар Вучиќ.

Тој побара од него „да престане да поддржува насилни и терористички акти против лојалните граѓани на Косово“, пишува KoSSev.

Би можело да ве интересира

Убиецот на бремената сопруга одби да се предаде и се самоуби во присуство на полицијата

А1он

Лајчак: Почетокот на пролетта 2023 можен краен рок за постигнување договор меѓу Косово и Србија

Ана Ололовска

Ескобар: ЗСО ќе биде формирана, тоа е обврска за Србија, Косово и ЕУ

Ана Ололовска

Сопруг ја убил бремената сопруга пред породилиште во Приштина, истрагата е во тек

А1он

Амбасадорите на ЕУ одобрија укинување на визи за Косово

А1он

Османи: Косово се координира со НАТО за целата своја територија

Ана Ололовска