Во Косово вчера регистрирани 10 починати и 521 заболен од Ковид-19

Од:

Бројот на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се искачи на вкупно 1.026 од појавата на болеста, откако минатото деноноќие починаа 10 од пациентите заразени од коронавирусот.

Според последниот извештај на Националниот институт за јавно здравство на Косово, во минатите 24 часа се регистрирани 521 новозаболен, со што бројката на лица кај кои е откриен вирусот се искачи на 40.117. Од нив, вклучително вчерашните 585 излекувани, болеста досега ја совладале 25.586 лица.

Официјално, согласно последните податоци, во земјата моментно има 13.579 носители на заразата.

Вчера се извршени 1.375, а вкупно досега 145.363 тестирања со методот РТ-ПЦР.

Би можело да ве интересира

Борел: На светот му треба американско лидерство во борбата со Ковид-19

Ана Ололовска

Во Германија поради Ковид-19 продолжува „заклучувањето“ до 14 февруари

Ана Ололовска

294 новозаразени со коронавирус во Косово, починале деветмина пациенти

Жарко Настоски

Харадинај до Вучиќ: Признајте го Косово и ќе спречите создавање на „Голема Албанија“

Жарко Настоски

Британски пилот излезе од болница по 243 дена лекување од ковид-19

А1он

Индекс: Хрватска има повеќе умрени од коронавирусот од Кина

Ана Ололовска