Во Косово уапсени двајца Срби осомничени за шпионажа

Косовската полиција соопшти денеска дека на граничниот премин Бела Земја на границата со Србија уапсила две лица осомничени за шпионажа, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во краткото полициско соопштение се наведува дека лицата се косовски државјани од српска националност.

На осомничените, со одлука на надлежен обвинител, им е одредена мерката притвор.

Би можело да ве интересира

Тачи: Одлуката на Меѓународниот суд за правда – најголема меѓународна победа на Косово

Ана Ололовска

РТК: Вонредните избори во Косово ќе се одржат на 8 септември

Ана Ололовска

Харадинај: Косово е денес посилно од кога и да е

Ана Ололовска

Уапсен Србин осомничен за воени злосторства на Косово

Татјана Ташкова

Весели: ПДК е подготвена за вонредни избори, набргу ќе се одреди датумот

Курти го повика Демократскиот сојуз на Косово да се обедини со ВВ за претстојните избори