Во Косово невработени 31,4 отсто од работоспособното население

Од:

Според податоците на косовската Агенција за статистика, во Косово во моментов има 159.684 невработени, што претставува 31,4 отсто од работоспособното население, јави дописникот на МИА од Приштина.

Нивото на невработеност, според официјалните податоци, е повисоко кај жените одошто кај мажите.

Весникот „Коха Диторе“ пишува денеска дека нивото на невработеност во последното тримесечје од 2018 година е зголемено за 0,8 отсто во однос на последниот квартал од 2017 година.

Весникот ги пренесува и наводите од извештајот „Трендовите на пазарот на труд во Западен Балкан 2019“, изготвен од Светската банка и Институт за меѓународни економски студии од Виена, според кој. Косово има највисоко ниво на невработеност во регионот.

Во извештајот се вели и дека перформансите на пазарот на труд во Западен Балкан продолжуваат да се подобруваат, иако со намален ритам во однос на претходната година и со сиот зголемен економски раст во регионот.

Би можело да ве интересира

Апостолова: Почитувањето на одлуката на Уставен, клучен принцип на почитување на законот

А1он

Курти не ја прифаќа одлуката на Уставниот суд на Косово за декретот на Тачи

Ана Ололовска

Мустафа најави собраниска седница за избор на новата влада на Косово, не очекува отпор од Самоопределување

Ана Ололовска

Амбасадата на САД во Приштина ги повика сите партии да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд

Ана Ололовска

Демократскиот сојуз на Косово очекува пред понеделник да се формира новата влада

Ана Ололовска

Тачи ја поздрави одлуката на косовскиот Уставен суд за доделување на премиерскиот мандат на Хоти

Ана Ололовска