Во Косово 79 новозаразени со Ковид-19

Од:

Според официјалниот извештај, во Косово вчера се регистрирани 79 новозаболени од Ковид-19, а вкупно досега има 2.878 заразени, од кои починале 51 лице.

Во текот на вчерашниот ден, излекувани се 71 лице, со што бројката на луѓе кои ја пребродија заразната болест достигна до 1.577.

Бројот на активни носители на вирусот изнесува 1.250 лица.

Вчера се извршени 210, а од почетокот на пандемијата, вкупно 23.780 тестирања.

Би можело да ве интересира

Ново жариште во Германија, матуранти се заразиле на одмор во Хрватска

А1он

Мета побара од владата итна реакција за да се избегне катастрофа во албанската економија и семејствата

А1он

Идната недела ќе се регистрира руската вакцина за Ковид-19

А1он

Научниците ја открија „слабата точка“ на коронавирусот

А1он

МОН: Мнозинството наставници и родители се за отворање на училиштата во септември

А1он

СЗО во Црна Гора препорача училиштата да се отворат кога епидемијата ќе биде под контрола

А1он